Tlenoterapia hiperbaryczna a korzyści dla skóry

Dodano: 9 lipca, 2023

Tlenoterapia hiperbaryczna wykazuje duży wpływ na poprawę funkcji skóry. Skóra jest największym organem naszego ciała. Odpowiada za wydalanie, wchłanianie różnych substancji oraz odbiera i przekazuje bodźce do układu nerwowego. Prawidłowe działanie skóry pozwala na ochronę przed różnymi patogenami, na eliminowanie skażonych komórek oraz unieszkodliwianie komórek nowotworowych. Skóra odpowiada za właściwą termoregulację, produkcję melaniny i witaminy D. Zatem zdrowie skóry jest związane ze zdrowiem całego organizmu.

Co powoduje uszkodzenia skóry?

Uszkodzenia skóry lub nieprawidłowości mogą być spowodowane jednym lub wieloma z poniższych: 

  • Starzenie się
  • Promieniowanie UV ze słońca
  • Dziedziczne predyspozycje
  • Podstawowe warunki zdrowotne (np. złe odżywianie, palenie papierosów, niewłaściwa pielęgnacja)

Jak tlenoterapia hiperbaryczna może regenerować skórę?

W 2020 roku naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie dokonali przełomowego badania. Grupę osób powyżej 60. roku życia poddali regularnym sesjom hiperbarii tlenowej. Wyniki były zdumiewające – okazało się, że tlen podawany w warunkach wyższego ciśnienia może cofnąć proces starzenia się komórek.

Jak stwierdzono efekt odmładzania? Kluczowym elementem jest telomer – końcówka ochronna każdego chromosomu, która wraz z wiekiem skraca swoją długość.

Podczas badań okazało się, że telomery osób regularnie poddawanych sesjom tlenoterapii hiperbarycznej były dłuższe w porównaniu do tych, którzy z nich nie korzystali. 

W żadnym innym ośrodku badawczym nie udało się osiągnąć takiego efektu.

Namnażanie zdrowych komórek

Efekt starzenia to także namnażanie się wadliwych już komórek, które „zamykają” łańcuch ich reprodukcji. Wyniki wcześniej przedstawionych badań pokazały, że regularne sesje w komorze hiperbarycznej usuwają źle zreplikowane komórki i zastępują je nowymi – zdrowymi. W ten sposób, zarówno zachowuje się młodość jak i cofa efekt starzenia. Skóra w dalszym ciągu może się regenerować, co pozytywnie wpływa na aspekt wyglądu i samopoczucia.

Tlen to regulator

W każdej sekundzie, w naszym organizmie zachodzi wiele różnorodnych reakcji chemicznych. Tlen odpowiada za wprowadzanie do tych procesów równowagi. Selektywnie eliminuje wirusy i bakterie oraz nadmiar wolnych rodników, usuwa toksyny. Pobudza natomiast wytwarzanie pozytywnych składowych naszych tkanek – w tym kolagenu, który odpowiada za jędrność skóry.  Za pomocą tlenu możemy osiągnąć stan harmonii, która opóźni procesy starzenia, wykorzystując naturalne siły organizmu. Ponadto, dostarczanie prawidłowej ilości tlenu diametralnie wpływa na poprawę poziomów koncentracji i energii, co przyczynia się do lepszego samopoczucia w ciągu dnia. Sesje w naszej łagodnej komorze hiperbarycznej OMNIOXY przynoszą holistyczne korzyści.

Na czym polega działanie łagodnej komory hiperbarycznej?

Jedna sesja w łagodnej tlenoterapii hiperbarycznej trwa około godziny. Maksymalnie w ciągu dnia można spędzić w niej 1.5 h. Szczelna kapsuła OMNIOXY jest miejscem, w którym można się zrelaksować, a pomagają w tym wygodne materace i poduszki

Kiedy ułożymy się wygodnie, uruchamiany jest mechanizm zwiększenia ciśnienia. Ten moment kompresji, który trwa kilka minut, porównywany jest do lądowania samolotu. W tym czasie możemy odczuwać zatykanie uszu, jednak ten dyskomfort da się wyeliminować poruszaniem szczęką czy przełykaniem śliny. 

Następnie ciśnienie zostaje ustabilizowane, a do komory OMNIOXY wpuszczony zostaje skoncentrowany tlen 90%. Nie powoduje to specyficznych odczuć, a pozwala się odprężyć i zająć czytaniem książki, oglądaniem filmu czy też drzemką. Tlenem można oddychać przez maskę, aby wzmocnić efekt. Na kilka minut przed końcem sesji uruchamia się dekompresję, czyli powrót do naturalnego ciśnienia atmosferycznego. 

W tym niepozornym procesie, który jest całkowicie nieinwazyjny, organizm nasycił się ilością tlenu 6x wyższą niż w czasie oddychania w zwykłych warunkach. Hiperbaria umożliwia pełną regenerację i ogólne wzmocnienie organizmu. Ponadto, przywraca go w dużej mierze do stanu wspomnianej równowagi, co przyczynia się także do poprawy stanu skóry. Zwiększenie poziomu energii i poprawa nastroju to efekty widoczne na samym początku.

Więcej o tlenoterapii hiperbarycznej w naszym gabinecie:

Terapie w komorze hiperbarycznej;

Sport a tlenoterapia;

Tlenoterapia a borelioza;

Spacer czy tlenoterapia w komorze

Tlen hiperbaryczny w terapii łuszczycy

Zachęcamy także do zapoznania się z licznymi badaniami naukowymi na temat wpływu tlenoterapii hiperbarycznej na skórę:

1. From mechanisms to Hyperbaric oxygen therapy for healthy aging: From mechanisms to therapeutics

2. To breathe or not to breathe: Understanding how oxygen sensing
contributes to age-related phenotypes

3. Hyperbaric oxygen improves ultraviolet B irradiation-induced melanin pigmentation and diminishes senile spot size

4. Increased oxygen tension attenuates acute ultraviolet-B-induced skin angiogenesis and wrinkle formation

5. Hyperbaric oxygen preconditioning protects skin from UV-A damage

6. The effect of hyperbaric oxygen therapy on the pathophysiology of skin aging: a prospective clinical trial