Tlenoterapia hiperbaryczna a borelioza

Dodano: 2 sierpnia, 2022

Borelioza to wieloukładowa choroba odzwierzęca wywoływana przez krętki z rodzaju Borrelia, która przenosi się na człowieka głównie za pośrednictwem kleszczy. Krętki po zakażeniu wnikają głęboko do mięśni i tkanek nerwowych powodując u człowieka szereg objawów chorobowych. Pierwsze objawy (o ile w ogóle wystąpią) mogą być mylone z grypą, po czym zaczynają pojawiać się zmiany na skórze w postaci rumienia. Najczęściej jednak po ugryzieniu kleszcza nie ma żadnych objawach, a dopiero po wielu latach pojawiają się problemy z układem kostno – stawowym, nerwowym, a także z sercem.

Antybiotyki a borelioza

Antybiotyk powinien być przyjęty jak najszybciej po ugryzieniu przez kleszcza. Niestety, wiele osób nie zauważa ukąszenia. Objawy często pojawiają się po latach, a pacjenci są błędnie diagnozowani. Leczenie antybiotykami po upływie wielu lat od zarażenia jest mało skuteczne, a wielomiesięczne protokoły antybiotykoterapii są bardzo wyniszczające dla organizmu. W takich przypadkach warto rozważyć alternatywne metody leczenia boreliozy.

Komora hiperbaryczna – jedna z metod leczenia boreliozy

Bardzo dobre rezultaty terapeutyczne daje Hiperbaryczna Terapia Tlenowa (HBOT), która służy jako terapia podstawowa lub wspomagająca w szeregu schorzeń medycznych i chirurgicznych, w tym również w leczeniu boreliozy (stosowana w tym schorzeniu już od 1990 roku). Leczenie tlenoterapią, podczas której pacjent oddycha wysokim stężeniem tlenu i jest poddawany ciśnieniu wyższym niż ciśnienie na poziomie morza, stosowane jest już w wielu dziedzinach praktyki medycznej.

Badania naukowe – tlenoterapia w boreliozie

W 1998 r. zespołu doktora Williama Fife’a opublikował pierwsze badania, któe dowiodły skuteczności tlenoterapii hiperbarycznej w leczeniu boreliozy. Leczenie tlenem przyniosło pozytywny skutek nawet u osób, u których nie przyniosła efektów antybiotykoterapia. Zaobserwowano poprawę u blisko 90 % badanych pacjentów.

Tlenoterapia hiperbaryczna – jak działa

Hiperbaryczna terapia tlenowa ma bardzo szerokie spektrum działania. Tlen w warunkach hiperbarycznych (czyli o ciśnieniu wyższym niż na poziomie morza) ma zdolność niszczenia szkodliwych bakterii, wirusów i innych toksyn jednocześnie zwiększając naturalną aktywność obronną białych krwinek.

Zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej w leczeniu przewlekłych i ciężkich, neurologicznych postaci boreliozy opiera się na fakcie, iż pod wpływem ciśnienia tlen przedostaje się do obszarów pomiędzy komórkami i głęboko do tkanek, które są zazwyczaj o wiele słabiej dotlenione. To powoduje, że zatrzymane zostają podziały komórkowe krętków Borrelia burgdorferi i ulegają one zniszczeniu. Biorąc pod uwagę fakt, że bakterie te wymagają do życia stężenia tlenu niższego niż w ziemskiej atmosferze możemy skutecznie je zwalczać za pomocą hiperbarii tlenowej, podczas której pacjent oddycha tlenem o wysokim stężeniu. HBOT redukuje stany zapalne, łagodzi lub eliminuje objawy przewlekłej infekcji. Krętki narażone na przebywanie w środowisku o podwyższonym ciśnieniu nie są w stanie przetrwać. Oprócz tego Hiperbaryczna Terapia Tlenowa stymuluje odpowiedź układu odpornościowego, która zwiększa ilość fagocytów, czyli komórek żernych, które pochłaniają i niszczą obce cząsteczki oraz wytwarzanie leukocytów, chroniących organizm przed infekcjami. Dodatkowo tlen ma działanie bakteriobójcze – bezpośrednio atakuje ścianę komórkową bakterii, powodując jej pęknięcie i obumarcie.

Kolejną korzyścią z serii zabiegów terapia HBO jest angiogeneza, czyli tworzenie nowych naczyń włosowatych. W przypadku boreliozy jest to ważne dla rozprowadzania antybiotyków z rodziny penicylin i cefalosporyn, które transportowane są przez krew. Nowe naczynia krwionośne pozwalają antybiotykom dotrzeć do słabo ukrwionych tkanek i zadziałać w sposób odpowiedni w należytym miejscu.

Podczas leczenia boreliozy u chorego może zajść reakcja Jarisch-Herxheimera, czyli wydzielanie endotoksyn przez niszczone antybiotykami bakterie. Towarzyszy temu m.in. gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe i kostne, nudności, wymioty, zmiany skórne. Reakcja zazwyczaj trwa kilka godzin do kilku dni. Często wówczas wprowadza się dodatkowe leki w celu złagodzenia pojawiających się objawów.

Jak długo trwa leczenie w komorze

W początkowej fazie zdiagnozowania boreliozy zaleca się serię 40 – najlepiej codziennych – zabiegów w komorze hiperbarycznej, następnie powtórzenie serii tak, by mieć pewność, że krętki, które mogły się rozwinąć nie spowodują nowych dolegliwości. Ważne jest, aby zabiegi te wykonywane były przez odpowiednio doświadczony personel a sprzęt miał właściwe certyfikaty jakości. Należy również zwrócić uwagę na podaż tlenu i ciśnienie w komorze hiperbarycznej ( powyżej 1,4 ata). Ilość zabiegów i ciśnienie dobiera doświadczony specjalista, tak, by terapia była jak najbardziej efektywna.

Dlaczego tlenoterapia w komorze jest skuteczna

Przede wszystkim dlatego, że bakterie Borrelia burgdorferi są mikroaerofilne i ulegają zniszczeniu w środowisku z wysokim stężeniem tlenu. Dodatkowo zabiegi w komorze hiperbarycznej zwiększają liczbę multipotencjalnych komórek macierzystych, które przemieszczają się do uszkodzonych komórek i tkanek, powodując ich regenerację. Dzięki temu pacjent szybciej wraca do zdrowia i pełnej formy.

Więcej o tlenoterapii w naszym gabinecie: https://www.biorezonans-mokotow.pl/tlenoterapia-hiperbaryczna/

Źródło:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24726678/

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1726490114000422