Tlenoterapia w sporcie

Dodano: 4 grudnia, 2022

Drodzy sportowcy, w przerwie między kolejnymi treningami i w chwili, gdy nie pokonujecie kolejnych barier i własnych ograniczeń z pewnością dbacie o swoją dietę, dobrą regenerację i zaleczacie uciążliwe kontuzje. Niezależnie od tego, jak zaawansowani jesteście i co was motywuje, poznajcie tlenoterapię hiperbaryczną – nieinwazyjną, bezpieczną i co najważniejsze skuteczną metodę stosowaną przez gwiazdy zawodowego sportu na całym świecie. Tlenoterapia hiperbaryczna oferuje regenerację, budowanie wydolności i lepsze leczenie kontuzji.

Na czym polega tlenoterapia hiperbaryczna?

Sesja tlenoterapii polega na oddychaniu tlenem w specjalnej komorze hiperbarycznej. Komora generuje warunki podwyższonego ciśnienia – w naszym gabinecie odpowiadające takim, jakie panują na 5 metrach pod wodą (1.5 ATA). I tu dzieje się „magia” – tlen dzięki ciśnieniu w komorze staje się „lepiej rozpuszczalny” i przenika nie tylko do czerwonych krwinek (co dzieje się podczas normalnego oddychania), ale również do układu limfatycznego, płynu mózgowo-rdzeniowego i osocza.

Jaki jest efekt tlenoterapii dla biegaczy i osób aktywnie uprawiających sport? 

W efekcie działania na organizm tlenem pod zwiększonym ciśnieniem w komorze hiperbarycznej, w stosunkowo krótkim czasie komórki dotleniają się nawet do 20 razy bardziej niż w normalnych warunkach. Niemal każda komórka w naszym ciele dostaje przysłowiowego „pozytywnego kopa” – wszystkie zaczynają szybciej dzielić się i pracować , a co za tym idzie: poprawia się metabolizm, wzrasta ilość komórek macierzystych, ciało szybciej pozbywa się toksyn i poprawia się funkcjonowanie praktycznie wszystkich układów organizmu.

Efekty potwierdzone naukowo

To z pewnością nie przypadek, że gwiazdy zawodowego sportu na codzień korzystają z komór hiperbarycznych – szczególnie w trakcie wyczerpującego sezonu. LeBron James, Cristiano Ronaldo, Novak Djokovic, czy nasz Robert Lewandowski to tylko najbardziej znane nazwiska, które nie ukrywają zbawiennych właściwości jakie daje im tlenoterapia hiperbaryczna. Kamil Glik aby szybko wyleczyć się z kontuzji i przygotować jak najlepiej do mundialu w 2022 roku w październiku sprowadził komorę z Polski do Włoch.

Badania laboratoryjne prowadzone na całym świecie ewidentnie potwierdzają: obniżenie zakwaszenia mięśni, zwiększeni wydolności, przyspieszenie regeneracji po kontuzjach i poprawę detoksykacji u sportowców regularnie stosujących sesje tlenoterapii w komorach hiperbarycznych.

„Legalny doping”?

Efekty działania tlenoterapii hiperbarycznej potwierdzone licznymi badaniami są na tyle zauważalne, że tlenoterapia jest czasem nazywana „legalnym dopingiem”… ale właściwie dlaczego „legalnym”? 

Okazuje się, że Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) analizowała dokładnie sprawę i w 2006 roku jej komitet wykonawczy ostatecznie powstrzymał się od dodania tlenoterapii hiperbarycznej do listy zakazanych substancji i metod. 

A zatem co mogą dać sesje tlenoterapii hiperbarycznej biegaczom i osobom aktywnym? 

Sesje w komorze hiperbarycznej: 

  • wspomagają szybszą regenerację po obciążeniu treningowym
  • redukują deficyt tlenowy powstający po dużym wysiłku
  • pozwalają szybciej wrócić do aktywności po kontuzji
  • zmniejszają lub całkowicie redukują zakwaszenie mięśni
  • obniżają odczucie bólu podczas rehabilitacji
  • wspierają i przyspieszają budowę wydolności organizmu
  • przyspieszają metabolizm
  • działają profilaktycznie i leczniczo na wiele chorób i dolegliwości

Czytaj więcej o tlenoterapii w naszym gabinecie:

https://www.biorezonans-mokotow.pl/2021/11/10/tlenoterapia-hiperbaryczna-jak-dziala/

https://www.biorezonans-mokotow.pl/2022/04/29/spacer-czy-tlenoterapia-w-komorze/

https://www.biorezonans-mokotow.pl/2021/11/10/komora-hiperbaryczna-a-oczyszczanie-organizmu-ze-skutkow-smogu/

https://sport.interia.pl/reprezentacja-polski/news-glik-walczy-z-czasem-o-mundial-podjal-zaskakujaca-decyzje,nId,6357716

Badania:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31876671/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8898456/