Wiosenny brak energii

Dodano: 13 kwietnia, 2022

Jak to jest, że zmęczeni zimą nie możemy doczekać się wiosny, a kiedy ta nadejdzie jesteśmy jeszcze bardziej zmęczeni? 

Po części winna jest temu zima, która nas osłabia. Ale też błędy w odżywianiu, brak słońca, witamin ze świeżych warzyw i owoców, infekcje i stres powodują, że po zimie nasz organizm potrzebuje regeneracji. 

Wraz z nadchodzącą wiosną i budzącą się do życia przyrodą powinniśmy zyskać więcej energii. Jednak zamiast tego czujemy się senni, zmęczeni i bez kondycji. Co zrobić aby cieszyć się wiosną, zamiast ją przetrwać?
Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej kondycja człowieka jest ściśle powiązana z porami roku. Wiedział o tym już Hipokrates, który mawiał, że “kto sztukę lekarską dokładnie przyswoić sobie pragnie, tak postępować winien: najprzód zbadać ma pory roku, jaki każda z nich wpływ wywierać może”. W TCM wiosna to element drzewa, który powiązany jest z wątrobą i pęcherzykiem żółciowym.

Co nam leży na wątrobie

Niedomagająca wątroba powoduje zastoje, a energia zamiast swobodnie płynąć po ciele, jest zablokowana. Objawia się to gromadzącymi się i narastającymi emocjami – nerwowością, drażliwością, napięciami w ciele, wahaniem nastroju, wybuchami gniewu, bólami głowy, zaburzeniami wypróżnień, nieprawidłowościami w cyklu menstruacyjnym. Badania naukowe pokazują, że najwięcej samobójstw jest właśnie w okresie wiosennym. Wtedy w przyrodzie panuje największa dysharmonia. Ten brak równowagi może sprawić, że będziemy cierpieć na bóle i zawroty głowy albo nadciśnienie. Wtedy uaktywniają się też alergie wziewne i katary sienne.

Jak możemy zadbać o wątrobę na wiosnę? 

Jeśli na wiosnę zamiast swobody, radości i lekkości dopadają nas złe emocje, to sygnał, że nasza wątroba potrzebuje pomocy. Zablokowaną wątrobę można rozluźnić ćwiczeniami rozciągającymi i oddechowymi. Dobrze też pamiętać, że czas regeneracji wątroby zaczyna się ok. godz. 23:00 dlatego warto zadbać o wczesny sen. Natomiast w czasie minimum energetycznego w godz. 13:00-15:00 (możesz odczuwać wówczas senność) – odpocznij. Nasz organizm na wiosnę będzie potrzebował lekkostrawnej, rozgrzewającej diety, obfitej w kiełki, jajka, zupy, przyprawy ułatwiające trawienie.

Warto zwolnić tempo i pozwolić sobie na odpoczynek, którego domaga się od nas ciało. Jeśli dieta i ruch to zbyt mało, bo wątroba jest bardzo obciążona, skorzystaj z dodatkowej pomocy. W naszym gabinecie pomożemy zmęczonej wątrobie terapiami regeneracyjnymi na biorezonansie lub w komorze hiperbarycznej. 

Testy biorezonansowe pomogą sprawdzić co jeszcze może obciążać Twoją wątrobę  – pasożyty, grzyby, wirusy czy bakterie, a terapie pozwolą pozbyć się tych obciążeń przywracając równowagę wątrobie i Twojemu organizmowi. 

Zabiegi w komorze hiperbarycznej dostarczają tlen na poziomie komórkowym, pozwalając na szybką regenerację całego organizmu. Zwiększona ilość tlenu przyspiesza metabolizm i pobudza krążenie we wszystkich tkankach ciała. Jednocześnie pozwala pozbyć się odpadów metabolicznych i toksyn. Dlatego organizm szybciej się regeneruje, eliminując osłabienie.