Dodano: 2 stycznia, 2024
Postanowienia noworoczne spotykają się ze zróżnicowanym odbiorem. Dla jednych jest to świetny czas, by coś zmienić, i z tzw. „czystym kontem” oraz z zasobem pozytywnej energii wkroczyć w kolejny, jeszcze niczym niezmącony rok. Druga połowa społeczeństwa nie pozostawia sobie złudzeń, że zmieni się cokolwiek. Wielokrotne próby zakończone fiaskiem zakotwiczyły poczucie, że nie warto podejmować wyzwania jakim jest proces transformacji. Czy w ogóle możliwe jest jednoznaczne, niepodważalne i słuszne stanowisko w tematyce noworocznych postanowień?
Postanowienia noworoczne – rodzaje:
ZDROWOTNE | ROZWOJOWE | SPOŁECZNE |
1. Rzucić palenie 2. ograniczyć słodycze 3. ograniczyć alkohol 4. zwiększyć aktywność fizyczną 5. schudnąć 6. poprawa zdrowia psychicznego | 1. awansować 2. zmienić pracę 3. dokształcić się 4. nauczyć się czegoś nowego 5. przestać się spóźniać 6. czytać więcej książek | 1. spędzać więcej czasu z bliskimi 2. ożenić się/wyjść za mąż 3. założyć rodzinę, mieć dzieci 4. przeprowadzić się 5. adoptować psa/kota 6. nawiązać nowe przyjaźnie |
Realizacja postanowień noworocznych – co zrobić aby się udało?
Niektóre dane pokazują, że tylko 8% osób dotrzymuje swoich noworocznych postanowień. Oto trzy najważniejsze wskazówki, aby wytrwać w założeniach:
- Miej świadomość celu, dla którego zmiana miałaby być wprowadzona. Pod każdym postanowieniem kryje się powód, dla którego chcemy coś zmienić. Żeby przetworzyć nasze życzeniowe myślenie w osiągalne cele, potrzebujemy motywacji, która będzie nas wzmacniać w chwilach zwątpienia. Warto zatem poświęcić chwilę na refleksję: dlaczego chcemy coś zmienić, co nam to da, co się stanie, kiedy jednak nie wytrwamy? Dlaczego to jest tak ważne? Jak mogę to zrobić, by się udało?Jeśli zrozumiemy, dlaczego coś robimy, jakie realne korzyści nam to przyniesie, trudniej będzie nam złamać dane sobie samemu słowo.
- Zrób plan działania. Podejmujesz decyzję, ale co dalej? Za postanowieniem musi stać konkretnie wytyczony plan, który krok po kroku wprowadzi nam w codzienność nowe nawyki. W przeciwnym razie, zamiast sukcesu, pojawią się wyrzuty sumienia, że nie wytrwaliśmy. Zatem co zrobić żeby puste obietnice przekuć w działanie? Zastanów się dokładnie, co oznacza dla ciebie to, co sobie założyłeś – zdrowsze życie, lepsze relacje, nowe wyzwanie zawodowe. Następnie napisz w detalach, jak to będzie wyglądało, po czym poznasz, że realizujesz swój plan. Podziel go na mniejsze cele, np. w każdym tygodniu przerobisz jeden (tylko jeden!) etap kursu online, będziesz się uczył 20 nowych słówek lub w ramach diety w kolejnym miesiącu zrezygnujesz jedynie z czekolady lub zapiszesz się na terapię antynikotynową. Stale kontroluj poszczególne etapy. Następnie kontynuuj je i, jeśli to możliwe, lekko podnoś poprzeczkę.
- Planuj realnie – na miarę swoich sił. Nie przebiegniesz maratonu w jeden miesiąc jeśli do tej pory twoim jedynym popołudniowym zajęciem było przewijanie Netfliksa na kanapie. Warto pamiętać, że zima to czas, w którym, chcąc nie chcąc, mamy mniej energii. Dzień zaczyna się i kończy się, gdy jest ciemno. Mała ilość światła słonecznego powoduje spadki nastrojów. Często też za tym idzie mniej aktywności fizycznej na zewnątrz i mniejszy dostęp do świeżego powietrza. Aby się chciało chcieć warto zadbać o właściwe dotlenienie. Z pomocą przyjdzie tlenoterapia hiperbaryczna, gdzie wesprzesz całe ciało i zadbasz o kondycję.
A co jeśli się nie uda?
Nie warto poddawać się w momencie, gdy zaliczy się w swoim mniemaniu porażkę, np. zje niezdrowy posiłek, odpuści na kilka dni naukę języka obcego albo wróci do nałogu. Przerwa w realizacji celu nie musi jednak być jednoznaczna z jego całkowitym porzuceniem. Warto pamiętać o swojej motywacji – dlaczego chcieliśmy to zrobić? Nowy początek może mieć miejsce kiedykolwiek – może być nim każdy poniedziałek, początek miesiąca czy nów księżyca. Tylko od nas zależy kiedy zdecydujemy się na zmianę.