Cukrzyca – przyczyny, objawy, leczenie

Dodano: 13 listopada, 2022

Cukrzyca jest bez wątpienia problemem na skalę światową. Zgodnie z dziewiątym wydaniem „Atlasu cukrzycy”, opracowanym przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną, w 2019 roku na całym świecie na cukrzycę chorowały 463 miliony osób, a w Europie – 59 milionów. Szacuje się, że do 2045 roku liczba chorych w ogólnej populacji wzrośnie do 700 milionów.

Zgodnie z danymi z 2018 roku w Polsce było około 2 milionów osób chorych na cukrzycę. Obciążenie samą chorobą i jej powikłaniami jest ogromne. W niniejszym artykule przedstawimy metody wspomagające walkę z komplikacjami cukrzycy.

Główne objawy początków cukrzycy, które powinny zwrócić naszą uwagę to:

  • wzmożone pragnienie
  • wzmożone oddawanie moczu
  • wzmożony apetyt

Skutki zdrowotne cukrzycy

Cukrzyca występuje w jednym z dwóch scenariuszy. Organizm albo nie jest w stanie efektywnie wykorzystać insuliny wytwarzanej przez trzustkę, albo nie ma wystarczającej ilości insuliny wytwarzanej przez trzustkę, aby właściwie wykorzystać glukozę w organizmie jako źródło paliwa dla komórek. Gdy poziom glukozy we krwi znacznie wzrasta, stan ten określany jest jako hiperglikemia i z czasem powoduje poważne uszkodzenia wielu układów organizmu ludzkiego. Naczynia krwionośne i nerwy w całym ciele często ulegają największemu uszkodzeniu. Ważne jest, aby wiedzieć, że istnieją dwa różne typy cukrzycy, a każdy z nich działa w inny sposób:

  • cukrzyca typu 1 – najczęściej występuje u dzieci i młodych osób. Ten typ cukrzycy powoduje niedobór insuliny i wymaga jej stałego podawania. Konkretna przyczyna cukrzycy typu 1 nie została jeszcze odkryta, ale zidentyfikowano kilka czynników ryzyka. Pacjenci cierpiący na cukrzycę typu 1 mogą odczuwać objawy, takie jak zaburzenia widzenia, utrata masy ciała, zmęczenie, nadmierne pragnienie, wielomocz (nadmierne oddawanie moczu) i ciągłe uczucie głodu.
Cukrzyca typu 1
Żródło: Poradnikfizjoterapeuty.pl

Źródło: poradnikfizjoterapeuty.pl

  • cukrzyca typu 2 – występuje, gdy organizm nie jest w stanie efektywnie wykorzystać insuliny do przetwarzania glukozy w organizmie. Jest to najczęstszy typ cukrzycy w całej światowej populacji. Cukrzyca typu 2 jest najczęściej spowodowana siedzącym trybem życia, nadmierną masą ciała, stresem, chorobami trzustki
Cukrzyca typu 2

Źródło: poradnikfizjoterapeuty.pl

Cukrzyca typu 1 i typu 2 często powoduje podobne objawy, dlatego czasami trudno jest skutecznie zdiagnozować konkretny rodzaj cukrzycy u pacjenta. Problem polega jednak na tym, że cukrzyca typu 2 często powoduje zauważalne objawy dopiero wtedy, gdy pojawiają się już powikłania.

Jakie są powikłania cukrzycy?

Cukrzyca uszkadza głównie naczynia krwionośne, a większość powikłań wynika właśnie z tego patomechanizmu chorobowego. Najczęstszym powikłaniem cukrzycy i główną przyczyną zwiększonej śmiertelności są więc choroby układu sercowo-naczyniowego, głównie choroba niedokrwienna serca, zawał serca, udar mózgu. Podwyższony poziom cukru we krwi uszkadza także nerki, nerwy, wzrok. W przebiegu cukrzycy może dojść do uszkodzenia m.in. nerwów kończyny dolnej, co – razem z niedokrwieniem – prowadzi do zespołu stopy cukrzycowej. Pod tym pojęciem kryje się owrzodzenie (rany) głębokich tkanek oraz osłabienie struktury kości i stawów, a dalej deformacja stopy uniemożliwiająca chodzenie.

Zapobieganie i leczenie cukrzycy

Najskuteczniejszą metodą leczenia cukrzycy jest zapobieganie chorobie. Osoby powinny prowadzić zdrowy tryb życia, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na te choroby, a jeśli pacjent dowie się, że jest w grupie wysokiego ryzyka, powinien wprowadzić pewne zmiany w stylu życia, które pomogą uniknąć rozwoju choroby. Jeżeli u pacjenta zdiagnozowano już cukrzycę, należy mu udostępnić skuteczny plan leczenia. Oprócz planu leczenia pacjent powinien również dokonać pewnych zmian stylu życia, aby utrzymać niski poziom glukozy we krwi.

Aktywność fizyczna i zbilansowana dieta są często polecane pacjentom, u których już rozwinęła się cukrzyca typu 2. Zaleca się również unikanie pokarmów bogatych w cukier. Oprócz tych modyfikacji stylu życia pacjent powinien również otrzymać leki kontrolujące stężenie glukozy we krwi, które mogą obejmować leki doustne i suplementację insuliną. Ponadto dla pacjentów z cukrzycą ważne jest utrzymywanie prawidłowego ciśnienia krwi i odpowiednia pielęgnacja stóp.

Tlenoterapia w leczeniu stopy cukrzycowej

W roku 2017 zostało opublikowane randomizowane badanie z próbą kontrolną, przeprowadzone przez zespół Chen-Yu Chena, mające na celu sprawdzić skuteczność wspomagającego stosowania hiperbarycznej terapii tlenem u pacjentów z trudno gojącymi się owrzodzeniami stóp w przebiegu cukrzycy. Dowiodły one, że regularne korzystanie z tlenoterapii hiperbarycznej przez pacjentów z cukrzycą redukuje ryzyko amputacji stopy aż o 33%. Dotyczy to również pacjentów, którzy z owrzodzeniem kończyny dolnej borykali się na długo przed przystąpieniem do terapii.

Terapia biorezonansowa

W naszym gabiniecie osoby chorujące na cukrzycę mogą wesprzeć swoje leczenie zarówno tlenoterapią hiperbaryczną jak i terapiami biorezonansowymi. Te nieinwazyjne zabiegi skupiają się przede wszystkim na wyrównaniu energetycznym pracy narządów najmocniej zaangażowanych w chorobę – trzuski, wątroby, nerek oraz na oczyszczeniu ich z obciążających patogenów – pasożytów, grzybów, wirusów czy bakterii. Natomiast osobom mającym problem z nałogami, oferujemy terapie pomocne w rzucaniu palenia czy picia alkoholu.

Czytaj więcej: Tlenoterapia hiperbaryczna; Jak działa biorezonans; Rzuć palenie; Uzależnienie od cukru

Źródła:

1. Löndahl M., Katzman P., Nilsson A., Hammarlund C., Hyperbaric oxygen therapy facilitates healing of chronic foot ulcers in patients with diabetes. Diabetes Care. 2010 May;33(5):998-1003.

2. Chen C.Y., Wu R.W., Hsu M.C., Hsieh C.J., Chou M.C., Adjunctive Hyperbaric Oxygen Therapy for Healing of Chronic Diabetic Foot Ulcers: A Randomized Controlled Trial. J Wound Ostomy Continence Nurs. 2017 Nov/Dec;44(6):536-545.

3. IDF Diabetes Atlas, Ninth edition 2019.

4. Praznikov V. Medycyna rezonansowa. International Journal of Medical Science and Clinical Invention 9 (2022): 5962-5973.

5. Effective Treatment of Diabetes Mellitus by Resonance Medicine

6. www.poradnikfizjoterapeuty.pl

7. www.poradnikzdrowie.pl