Tlenoterapia hiperbaryczna – jak działa?

Dodano: 10 listopada, 2021

Oddech. To pierwsza czynność jaką wykonujemy po przyjściu na świat. Możemy przeżyć  miesiąc bez jedzenia, kilka dni bez wody, ale wystarczy tylko kilka minut bez tlenu, aby w naszym organizmie doszło do nieodwaracalnych zmian. 

Oddychając powietrzem w warunkach 1 atmosfery (czyli przy średnim ciśnienieniu na średnim poziomie morza) w 1 litrze osocza mamy rozpuszczone ok 3 ml tlenu. Natomiast oddychanie niemal 100% tlenem w warunkach naszej komory hiperbarycznej zwiększa tę wartość aż do 40 ml!!

Wchłanianie tlenu w ciśnieniu wyższym niż atmosferyczne jest wielokrotnie większe, ponieważ rozpuszcza się on w osoczu krwi, limfie, płynie mózgowo-rdzeniowym i rdzeniu kręgowym. Dzięki temu tlen pozbawiony jest fizjologicznych barier przenikania przez tkanki oraz jest łatwo dostarczany do wszystkich komórek, nawet tych słabo ukrwionych.  

Terapia hiperbaryczna czystym tlenem oczyszcza z toksyn i metali ciężkich, więc jest także uważana jako skuteczna profilaktyka nowotworowa. Regularnie stosowana hiperbaryczna terapia tlenowa poprawia przepływ krwi w mózgu, dzięki czemu pacjenci wykazują większe zdolności zapamiętywania i koncentracji.  

Przygotowanie do terapii

Nie jest wymagane żadne szczególne przygotowanie się do terapii. Pacjent powienien przyjść w wygodnym, najlepiej bawełnianym ubraniu. Przed terapią zostanie przeprowadzony wywiad medyczny. Osoby chore na curzycę powinny przed zabiegiem zjeść oraz zażyć leki zgodnie z zaleceniami lekarza. W komorze można wygodnie leżeć bądź przebywać w pozycji półsiedzącej. 

Przebieg terapii

Zabieg składa się z 3 etapów – stopniowego sprężania do poziomu 1.5 atmosfery, następnie pacjent oddycha przez maseczkę czystym tlenem, a po upływie godziny następuję stopniowa dekompresja. Zabieg jest przyjemny, w trakcie pobytu w komorze można się zrelaksować czytając lub oglądając filmy na dedykowanym sprzęcie audiowizualnym. Przez cały czas trwania zabiegu pacjent ma kontakt z terapeutą i może się z nim swobodnie porozumiewać przez interkom. 

Już po kilku zabiegach pacjenci czują duży przypływ energii, wiedzą o tym sportowcy, dla których sesje w komorze to nie tylko szybsza regenracja ale też naturalny doping. Ekspozycja na tlen hiperbaryczny mobilizuje komórki macierzyste do działań naprawczych. Przebywanie w komorze hiperbarycznej pobudza szpik kostny do produkcji komórek macierzystych. Dzięki terapii hiperbarycznej ich liczba zwiększa się aż ośmiokrotnie.

Zachęcamy do pytań i rezerwacji wizyty: 690337800