Rzucanie palenia – jak skutecznie pozbyć się nałogu

Dodano: 30 maja, 2022

Nałóg nikotynowy to bardzo nieprzyjemny towarzysz życia. Skutecznie rujnuje zdrowie nie tylko osoby, która codziennie pali, ale także wszystkich dookoła, którzy wdychają szkodliwy dym papierosowy. Pomocne w walce z uzależnieniem może być zaznaczenie w kalendarzu dwóch dni, których celem jest zwiększenie świadomości ludzi na temat szkodliwości palenia oraz przedstawienie skutecznych sposobów zerwania z nałogiem. To Światowy Dzień bez Papierosa oraz Światowy Dzień Rzucania Palenia. Kiedy je obchodzimy i co może z tego wyniknąć?

Światowy Dzień bez Papierosa i Światowy Dzień Rzucania Palenia

Światowy Dzień bez Tytoniu (lub bez Papierosa) to stała data. Co roku obchodzony jest 31 maja. Natomiast Światowy Dzień Rzucania Palenia to święto ruchome. Obchodzimy go zawsze w trzeci czwartek listopada. W roku 2021 dzień ten przypadł na 18 listopada.

Z tej okazji na całym świecie przygotowywane są kampanie, infografiki oraz bannery reklamowe, nierzadko bardzo kontrowersyjne lub mocno uderzające w emocje. Wszystko to ma na celu przekonanie palaczy, że ich nałóg niszczy zdrowie i życie nie tylko im samym, ale także osobom dookoła – w tym rodzinie. To nie tylko problem tak zwanego biernego palenia, ale także tego, że palacze często nie panują nad swoimi emocjami, bywają drażliwi i agresywni, co zaburza prawidłową relację z najbliższymi.

Statystyki dotyczące palenia w Polsce

Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego aż 24% Polaków deklaruje, że codziennie pali papierosy. Statystyki te dotyczą osób powyżej 15-go roku życia. Na szczęście liczba palaczy w Polsce maleje z roku na rok, co oznacza, że ludzie mają coraz większą świadomość skutków palenia, wśród których najbardziej niebezpieczne są nowotwory oraz choroby układu oddechowego.

Najwięcej nałogowych palaczy znajduje się w przedziale wiekowym 40–59 lat w przypadku mężczyzn oraz 30–39 lat w przypadku kobiet. Około 9% nastolatków w wieku 15–19 lat przyznaje się do regularnego palenia papierosów.

W całej Unii Europejskiej nałóg palenia dotyczy około 30% społeczeństwa. To ogromna liczba. Statystycznie na jednego palacza przypada 14 papierosów dziennie, a co 10. Europejczyk wypala aż do 20 papierosów w ciągu doby.

Jak skutecznie rzucić palenie?

Światowy Dzień bez Papierosa to idealny moment na to, aby zdecydować się w końcu na rzucenie palenia. Jest wiele sposobów, które pomagają w walce z nałogiem. W naszym gabinecie stosujemy terapię antynikotynową przy użyciu aparatu Bicom Optima Plus.  Jest to jedna ze skuteczniejszych metod pomagających rzucić palenie. Podczas sesji terapeutycznej u pacjenta zachodzi reakcja mająca na celu wygaszenie głodu nikotynowego. Powinien on ustąpić w ciągu 2-12 godzin, jednak wyraźny brak chęci palenia odczuwa się dopiero następnego dnia rano. W ciągu kolejnych 10-14 dni pacjenta czeka jedynie walka z uzależnieniem psychologicznym, czyli odruchem sięgania po papierosa. Bardzo ważnym elementem terapii antynikotynowej jest uruchomienie procesu oczyszczania się tkanek z toksyn, co objawia się wzmożonym pragnieniem i potliwością po zakończeniu sesji. Dlatego terapeuta zaleca zazwyczaj pacjentowi specjalne postępowanie tuż po terapii, polegające na piciu dużej ilości wody oraz absolutnego unikania dymu papierosowego.

Rzucenie palenia w wyniku terapii biorezonansowej jest skuteczne u większości pacjentów już po pierwszej sesji, jednak u niektórych konieczne jest przeprowadzenie więcej niż jednego seansu terapeutycznego. Brak efektów w zerwaniu z nałogiem dotyczy przede wszystkim ludzi, u których nie występuje wola rzucenia palenia.

Pierwsze skutki rzucania palenia mogą być nieprzyjemne, ale już po kilku dniach można zauważyć wyostrzenie węchu i smaku oraz większą swobodę podczas oddychania. Miesiąc bez papierosa pozwala całkowicie uwolnić organizm od zalegającego dwutlenku węgla dzięki poprawie wymiany gazowej w płucach. Zwiększa się objętość płuc oraz znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca czy układu oddechowego.

Rzucanie palenia metodą biorezonansu – badania naukowe

W 2014 roku przeprowadzono pilotażowe badania pokazujące skuteczność terapii biorezonansowych w rzucaniu palenia. Poddano metodę biorezonansu prospektywnemu, kontrolowanemu placebo, podwójnie ślepemu badaniu w grupach równoległych z udziałem 190 palaczy. W obu badanych grupach (placebo n = 95; aktywny biorezonans; n = 95) przebieg leczenia i warunki badania zostały wystandaryzowane. 1 tydzień (77,2% vs 54,8%), 2 tygodnie (62,4% vs 34,4%), 1 miesiąc (51,1% vs 28,6%) i 1 rok (28,6% vs 16,1%) po leczeniu wskaźnik sukcesu w grupie verum różnił się znacząco od wyników w grupie placebo. Również subiektywny stan zdrowia po leczeniu i subiektywna ocena skuteczności, ankietowana po 1 tygodniu, była istotnie bardziej pozytywna wśród uczestników aktywnej terapii biorezonansowej niż wśród osób z grupy placebo. Nie zaobserwowano działań niepożądanych.

Jak zmienia się skóra palacza po rzuceniu palenia?

Szacuje się, że pierwsze efekty ograniczenia palenia są widoczne już po 20 minutach od wypalenia ostatniego papierosa. To w tym czasie normuje się ciśnienie krwi, wzrasta ilość tlenu we krwi, a dwutlenek węgla zaczyna stopniowo uwalniać się z organizmu.

Tak naprawdę wystarczy tydzień bez papierosa, aby zobaczyć pozytywne zmiany w swoim wyglądzie. Skóra stopniowo przestaje być szara i ziemista. Po zakończeniu terapii antynikotynowej cera staje się bardziej promienna, wygląda młodziej, znikają także niektóre przebarwienia.

W dymie papierosowym znajduje się mnóstwo szkodliwych substancji smolistych, które przenikają w głąb skóry. Mogą one nie tylko wpłynąć negatywnie na jej wygląd, ale także na zdrowie, przyczyniając się do rozwoju wielu chorób dermatologicznych, sprzyjając nawet szybszej progresji czerniaka. Dym tytoniowy wpływa także niekorzystnie na stan włosów i paznokci, dlatego po rzuceniu nałogu można zauważyć znaczną poprawę, co ma znaczenie zwłaszcza dla kobiet.

Tlenoterapia hiperbaryczna – pozbądź się toksyn!

Jaki związek może mieć tlenoterapia z rzucaniem palenia? Sesje tlenoterapii hiperbarycznej pozwalają odtruwać organizm z toksyn. Dzięki temu nie tylko pozbywamy się już nagromadzonych szkodliwych substancji, ale doprowadzamy do sytuacji, kiedy nasz organizm sam zaczyna odrzucać toksyny.

Tlenoterapia hiperbaryczna wspomaga proces rzucenia nałogu, ułatwiając nam pozbycie się tak szkodliwych uzależnień jak palenie papierosów czy nadmierne spożywanie alkoholu.

Czytaj więcej o tlenoterapii hiperbarycznej:

https://www.biorezonans-mokotow.pl/tlenoterapia-hiperbaryczna/

https://www.biorezonans-mokotow.pl/2021/11/10/komora-hiperbaryczna-a-oczyszczanie-organizmu-ze-skutkow-smogu/

Badania dokumentujące skuteczność antynikotynowych terapii na biorezonansie: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25231565/

Więcej artykułów o zdrowiu na naszym blogu: https://www.biorezonans-mokotow.pl/blog/