Dodano: 22 maja, 2022

Borelioza to choroba, którą co roku zarażają się dziesiątki tysięcy ludzi. Można powiedzieć, że mają szczęście w nieszczęściu te osoby, które zauważą w swoim ciele kleszcza. Mają wtedy szansę szybko zareagować i powstrzymać cichą i podstępną inwazję krętków w organizmie.
W naszym gabinecie borelioza często wykrywana jest u osób, które ukąszenia nigdy nie zauważyły. Łatwo jest przeoczyć kleszcza, szczególnie jeśli w ciało wkręci się nimfa wielkości ziarenka maku. Niektóre informacje donoszą także o możliwości zakażenia przez muchę końską, meszki czy strzyżaki sarnie. Wg badań ok 20-30% ciąż zakażonych matek może skończyć się transmisją patogenu na dziecko.
Przewlekła forma boreliozy jest dużo trudniejsza w leczeniu, w szczególności, że często poza boreliozą kleszcz może zarazić innymi patogenami – tzw. koinfekcjami. Do najczęstszych koinfekcji odkleszczowych należą bartonella, chlamydia, mykoplazma, yersinia, anaplasma. Przy diagnozowaniu boreliozy, aby móc kompleksowo leczyć pacjenta powinna być brana pod uwagę możliwość zakażenia także tymi patogenami. Dodatkowo należy sprawdzić, czy w organizmie nie ma innych infekcji, np. pasożytniczych czy grzybiczych, które mogą utrudniać leczenie lub wręcz powodować, że będzie ono nieskuteczne.
Przewlekła borelioza osłabia odporność i powoduje różnego rodzaju powikłania, z których najgroźniejsze dotyczą układu neurologicznego, stawowego i sercowego.
Borelioza – powikłania neurologiczne
Neuroborelioza to choroba, której objawy są bardzo podobne do objawów depresji. Atakuje układ nerwowy, powodując postępujący proces zapalny tkanki nerwowej. U chorego mogą pojawić się np. zaburzenia emocjonalne, jadłowstręt, a nawet psychoza.
Krętki mogą zaatakować układ nerwowy już w kilka dni po ugryzieniu, kilka miesięcy, a nawet lat. Najczęściej jednak do pojawienia się pierwszych objawów dochodzi w okresie od 4 do 12 tygodni.
W późniejszych fazach boreliozy neurologicznej mogą wystąpić:
- zapalenie mózgu i jego pnia,
- drętwienie kończyn,
- mrowienie, a w dalszym etapie porażenie mięśni,
- zaburzenia osobowości, upośledzenie intelektualne.
Kolejny etap ma coraz bardziej neurodegeneracyjny charakter. Objawy choroby przypominają stwardnienie rozsiane, otępienie starcze czy choroby psychosomatyczne.
Skuteczność leczenia boreliozy neurologicznej zależna jest od prawidłowo dobranej terapii oraz od czasu, jaki minął od zakażenia. Rokowania w przypadku wczesnego wykrycia choroby są bardzo dobre. Pamiętajmy zatem o obserwacji naszego ciała i autodiagnozie po ugryzieniu.
Borelioza – powikłania stawowe
Borelioza stawowa jest klasyfikowana jako schorzenie przewlekłe, a także wieloukładowa choroba zapalna. Jej charakterystycznym objawem jest zajęcie układu kostno-stawowego, który wywołuje ból stawów po kilku miesiącach, a nawet latach od ugryzienia przez kleszcza z rodzaju Ixodes, przenoszącego bakterie Borrelii Burgdorferi. Choroba objawia się bólem, obrzękami bądź wysiękiem w stawie, ogólnym zmęczeniem, niewielką sztywnością poranną. Stan zapalny często dotyczy stawów kolan, w którym mogą rozwijać się cysty Bakera, oraz barków. Nierzadko choroba atakuje także staw skokowy, łokciowy, skroniowo-żuchwowy, czy stawy rąk.
Niestety im dłużej pozostaje niezdiagnozowana, tym jest trudniejsza do leczenia.
Borelioza – powikłania sercowe
Coraz częściej w boreliozie obserwowane są także powikłania od strony układu kardiologicznego. Mogą wystąpić:
- boreliozowe zapalenie mięśnia sercowego – ból w klatce piersiowej, nieregularne lub szybkie bicie serca, duszność w spoczynku lub przy niewielkim wysiłku, zmęczenie, obrzęki kostek i podudzi. Bardzo rzadko boreliozowe zapalenie serca może przypominać swoimi objawami ostry zespół wieńcowy (to niebezpiecznie manifestacje choroby wieńcowej, do których zalicza się niestabilną dusznicę bolesną, ostry zawał mięśnia sercowego oraz nagły zgon sercowy)
- zapalenie wsierdzia – objawy zapalenia płuc (duszność, kaszel i ból w klatce piersiowej, gorączka), wybroczyny na skórze, linijne wybroczyny pod paznokciami, bolesne zgrubienia na palcach rąk i stóp (zależy od tego, która część serca została zajęta)
- zapalenie osierdzia – ból w okolicy zamostkowej, suchy kaszel, duszność, obrzęk kostek nóg, zmęczenie
- kardiomiopatia rozstrzeniowa – może być późnym następstwem boreliozowego zapalenia serca. Pojawiają się bóle w klatce piersiowej, duszność, złe znoszenie wysiłku, przyspieszenie liczby oddechów i akcji serca, zawroty głowy, zmęczenie, duszności
- objawy przypominające zapalenie płuc, czyli dreszcze, gorączka, nocne poty, osłabienie
Jak widać czas jest kluczowy w diagnostyce i leczeniu boreliozy. Dlatego warto jak tylko zauważymy ukąszenie skontaktować się z naszym gabinetem, dobrze jest też nie wyrzucać kleszcza do tego czasu. Na niepokojące objawy, których nie możemy powiązać z żadną aktualną infekcją warto reagować natychmiast. W naszym gabinecie oferujemy szczegółową diagnostykę boreliozy i koinfekcji na aparatach biorezonansowych Bicom Optima, a do terapii często włączamy dodatkowo tlenoterapię hiperbaryczną.