Najgroźniejsze pasożyty

Dodano: 7 listopada, 2021

Wydawać by się mogło, że w XXI wieku problem chorób pasożytniczych został rozwiązany. Jednak, pomimo coraz większej wiedzy i poprawy warunków sanitarnych, w dalszym ciągu odnotowuje się wiele przypadków zakażeń. Warto więc uważniej przyjrzeć się swojemu organizmowi i zastanowić się, czy odczuwane przez nas problemy zdrowotne nie są przypadkiem wynikiem zakażenia którymś z robaków.

O tym, że pasożyty nie są jedynie problemem krajów o niższych standardach higienicznych są dane Światowej Organizacji Zdrowia. Wg nich w ciągu ostatnich 10 lat różnymi pasożytami zaraziło się ponad 4,5 miliarda ludzi, w Europie – co 3 osoba, w USA 85-95 % społeczeństwa. Pasożyty są przyczyną 14 mln przypadków zgonów na świecie w ciągu roku. To daje 25% ogólnego wskaźnika śmiertelności.

Infekcje pasożytnicze nie ograniczają się tylko do układu pokarmowego. Oprócz jelit, żołądka, dwunastnicy czy wątroby robaki mogą atakować także płuca, mózg czy układ nerwowy. Niestety lekarze szukając przyczyn naszych chorób zbyt rzadko biorą pod uwagę możliwość infekcji pasożytniczej. Szkodliwe dla naszego organizmu są także toksyny wydzielane przez pasożyty, Warto pamiętać, że wiele chorób przewlekłych, np. alergia, astma, niedokrwistość z braku żelaza czy zaburzenia neurologiczne mogą mieć źródło w infekcji pasożytniczej. Leczenie pasożytów tylko na podstawie objawów, bez trafnej diagnozy, utrudnia pacjentowi powrót do zdrowia.

Najgroźniejsze pasożyty wg WHO to:

Tasiemce – bytują głównie w jelitach, gdzie przyczepiają się haczykami i przyssawkami, mogą jednak występować również w innych częściach ciała. Można się zarazić poprzez
jedzenie mięsa świni i dzika, które jest surowe (na przykład w postaci tatara) lub niedomytych warzyw. Larwy tasiemca mogą przenikać do krwioobiegu, a stamtąd do ważnych narządów ciała – nawet do oka czy mózgu. Tam mogą spowodować trwałe uszkodzenie organów. Szczególnie groźny jest tasiemiec bąblowcowy. Najczęściej zarazić się można poprzez kontakt z chorym zwierzęciem, na przykład psem, ponieważ jaja tasiemca rozprzestrzeniają się na sierść, kiedy zwierzę wydala odchody. Dlatego tak ważne jest, aby myć ręce po zabawie z domowym pupilem. Torbiele powstałe w wyniku rozwoju bąblowca najczęściej znajdowane są w płucach i wątrobie.

Toksoplazmoza – najpowszechniejszą przyczyną zachorowania na jest kontakt z zakażonym kotem. Jest to wyjątkowo groźna choroba, która może prowadzić do zapalenia opon mózgowych i mózgu. Co więcej, u ciężarnej zarażonej pierwotniakiem może dojść do zainfekowania płodu, co prowadzi do groźnych, często nieuleczalnych wad wrodzonych. Toksoplazmozy nie roznoszą psy – w ich mięśniach i tkankach mogą znajdować się tylko cysty pierwotniaka Toxoplasma gondii, które nie wydostają się na zewnątrz. Toksoplazmoza nabyta u osób z prawidłową odpornością może nie dawać żadnych objawów, ale jeśli się pojawią, to jest to najczęściej: gorączka, objawy grypopodobne, powiększone węzły chłonne, dolegliwości stawowe, stany pozapalne narządów zajętych
przez chorobę, a także zapalenie mózgu i zapalenie opon mózgowych;

Toksoplazmowa wrodzona – jej głównym objawem jest przede wszystkim tzw. triada Sabina-Pinkertona: małogłowie lub wodogłowie, zapalenie siatkówki i naczyniówki, zwapnienie śródmózgowe; toksoplazmoza wrodzona powoduje znaczne opóźnienie w rozwoju umysłowym. Nie wszyscy zakażeni mają objawy toksoplazmozy, część chorych jest jedynie nosicielami choroby.

Pełzak czerwonki – do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez zjedzenie niedomytych warzyw i owoców. Pełzakowica, która rozwija się w wyniku zakażenia, może mieć kilka postaci. W łagodnej dochodzi jedynie do wydalania cyst wraz z kałem, jednak w ostrej powstają ropnie pełzakowe w jelicie, a nawet w wątrobie.

Włosień kręty może wywołać chorobę zwaną włośnicą. Włośnica zaczyna się od gorączki, a jej kolejne objawy to bóle brzucha i biegunka. W skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Do zakażenia dochodzi poprzez zjedzenie źle przygotowanego mięsa z niepewnego źródła – na przykład dziczyzny. Przed zakażeniem można chronić się poddając pożywienie obróbce termicznej.

Przywry – do zakażenia dochodzi najczęściej po zjedzeniu surowego mięsa ryb, mięsa lub niedomytych liści sałaty. Jednym z powikłań choroby wywołanej na skutek przywr, może być
rak przewodów żółciowych.

Glista ludzka – to najczęstszy obok owsicy i lambliozy przypadek robaczycy wśród ludzi. Do zachorowania dochodzi poprzez zjedzenie brudnych warzyw i owoców, a także poprzez kontakt z zanieczyszczoną wodą (na przykład na basenie). Pierwsze objawy to osłabienie, kaszel, obrzęki oraz reakcje alergiczne. U dzieci objawy mogą nasilać bądź naśladować astmę.

Cryptosporidium to chorobotwórcze pierwotniaki. Do zakażenia dochodzi przez układ pokarmowy, ale bywa również, że przez inhalację. Takie przypadki są szczególnie częste u dzieci. Objawia się biegunką i wymiotami.

Świdrowiec amerykański wywołuje u człowieka chorobę Chagasa. Ten robak przenoszony jest przez ukąszenia pluskwiaka. Możliwa jest także transmisja z matki na dziecko, W miejscu ugryzienia pojawia się obrzęk. Dodatkowe objawy to gorączka i anoreksja. Jak widać problem pasożytów może dotyczyć każdego bez względu na wiek i rejon, w którym mieszka. Warto więc regularnie – nawet gdy nie mamy specyficznych objawów – wykonywać dobrą diagnostykę – najlepiej w laboratoriach weterynaryjnych czy autoryzowanych gabinetach biorezonansowych. Z doświadczeń naszych pacjentów wynika, że po odrobaczeniu ich stan często uległ poprawie. Pacjenci odzyskują energię, poprawia się samopoczucie, a u dzieci poprawia się jakość snu, znikają bóle brzucha i dolegliwości skórne. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą na usuwanie i wykrywanie pasożytów i
cennikiem.